Proxy IP Nedir ?

Proxy, çeşitli web sitelerine bağlanırken, arada geçen ağlar olarak nitelendirilebilir. İnternet sistemleri üzerinden yayın yapan her platformun, sunucuya bağlanma fonksiyonu için arada kullanılan sunucular olarak değerlendirilir.

Sunucu sistemlerinde, bilgi depolama ve internet erişim – iletişiminin sağlandığı temel unsurlar, Proxy olarak adlandırılır. Türkiye’den tüm Proxy ayarları, Türk Telekom üzerinden sağlanır. Proxy ayarlarını değiştirmek isteyen kullanıcıların, internet hızlarında yavaşlama görülebilir. Fakat Proxy Sepeti sunucuları, 2 Gbps’a kadar sağladığı hızla asla sizi yavaşlatmayacaktır.

IP adresiniz, tüm websitelerde görünebilir ve izlenebilir (bkz. IP Adresim Ne?). IP adreslerinin gizlenebilmesi için uygulanan Proxy ayarlarını değiştirme işlemi için yalnızca Anonymous kullanılması gereklidir.

Proxy Çeşitleri Nelerdir?

Farklı niteliklerde yazılım edilen Proxy çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Transparan Proxy: Temel fonksiyonları arasında IP gizleme yoktur.
  • Anonymous Proxy: İsimsiz Proxy olarak nitelendirilen yapıda, ancak high anonymous Proxy kullanılarak ip gizleme yapılabilir.

Proxy Ayarı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarıma nasıl Proxy ayarı yaparım? Diye düşünüyorsanız, proxy ayarı değiştirme işlemleri şu şekilde yapılmaktadır;

  • İnternet  Explorer açılır.
  • Sağ üst tarafta ikonu Araçlar (Tools) sekmesine tıklanmalıdır.
  • İnternet Seçenekleri (Internet Options) sekmesinden,
  • Bağlantılar (Connections) sekmesi seçilir.
  • Yerel Ağ Ayarları (LAN Settings) butonuna tıklanır

Yerel ağınız için bir Proxy sunucu kullanın seçeneği seçilir. Açılan kutucuklara Proxy IP adresi ve port yazılır ve kaydedilir. Proxy değiştirme işlemi tamamlanır.

IP Nedir?

İnternet sistemine dahil olan yani internete bağlanan her cihaz için verilen numaralandırma, IP olarak tanımlanır. Bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi her cihaz üzerinden bağlanma yapıldığında, otomatik olarak verilen numaralar bütünü IP olarak nitelendirilir.

Aynı internet dağıtım noktasından farklı cihazlarla bağlanılması halinde, her cihaz için farklı bir İP adresi verilir. İnternet protokolü olarak nitelendirilen sistemde, iki farklı kullanım seçkisi bulunuyor. Bunlardan ilki IPv4 ve diğeri IPv6 olarak biliniyor.

IPv6 Proxy Nedir?

Yine internet protokolü olarak geliştirilen IPv6 sistemi, yeni nesil dizilim olarak tanımlanır. İnternet sistemine bağlantısı sağlanan her cihazın, numaralandırılmasını yani adres belirlemesinin yapılmasını sağlayan sistematik, IPv6’dır.

128 bit üzerinden alan açılmasını sağlayan internet protokolü, özellikle sosyal medya platformlarında popüler olarak kullanılır. E-ticaret sistemleri, kurumsal siteler ve satış- pazarlama siteleri için, kullanıcıların konum ve lokasyonlarını belirlemede ve devamında daha etkin satış ve pazarlama tekniklerinin kullanılması için oldukça etkili bir yöntemdir.

Önceleri sadece IP sistemi kullanılarak, internet bağlantısının olduğu noktaların adreslemesi yapılıyordu. Ancak teknolojik gelişmeler sonrasında IPv4 sistemi kullanılmaya başlandı ve nihayetinde cihaz türlerinin ve kullanımlarının artmasıyla, IPv6 sistemi kullanılmaya başlandı.

“Nokta atışı” olarak nitelendirilen ve Dünya üzerinde internete bağlanan her cihazın IP adresini belirleyen IPv6 sistemi, son yıllarda pek çok sistemsel sorunun da çözülmesini sağlamıştır. Sosyal medya sistemleri üzerinden propaganda, suç veya benzer nitelikte bağlantıları olan kişilerin, anında tespit edilmesini sağlayan bir sistemdir.

Ticari boyutları ile de muazzam kazançlar edindiren IPv6 sistemi, pek çok kıta ve ülkede kullanılmaya başlanmıştır. İnternet korsanlığı veya dijital dolandırıcılık gibi faktörler değerlendirildiğinde, web sitesi sahiplerinin siteye bağlanan tüm kişi ve cihazların IP adreslerini belirleyebilmesi, güvenlik açığı olarak da değerlendirilebilir.

1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by

İnstafly Kullanıcılarının Spam Algılanma Sorunu Çözüldü.

Instagram’ın engellemelerine karşı, IP sistemimiz tamamen yenilendi!
Bu süreçte bizlere yardımcı olan tüm arkadaşlarımıza ve sabrınızdan dolayı siz değerli müşterilerimize sonsuz teşekkürler ederiz.

IP Sistemimizi geliştirirken birçok testler gerçekleştirdik ve Spam sorununun IP kaynaklı kısmını giderdik. Fakat bu güncellemede IP’nin yanı sıra, Otomasyon sistemi kullanan kullanıcıların anormal kullanımı da maalesef ki spam olarak algılandığını keşfettik. Bu konuda çalışmalar gerçekleştirdik ve en iyi ayarları sizler için aşağıda belirttik.

Instafly yada başka bir Instagram hesap geliştirme programı kullanıyorsanız, aşağıdaki ayarlar ile proxylerimizi kullanmanız durumunda Spam riskini azaltırsınız.

Öncelikle Instafly programını muhakkak güncellemeniz gerekli. En güncel halini indirip mevcut klasörlerinizdeki instafly.exe dosyasını yeni indirdiğiniz instafly.exe dosyası ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Her bir hesap için ayrı proxy kullanınız. Bu konu ile alakalı Instafly’da ayrı ayrı proxy tanımlama blog yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Instafly’ı kullanırken yalnızca takip işlemi yada yalnızca beğenme işlemi yapmamalısınız!

Instagram’ın sizi normal bir kullanıcı olarak algılaması için takip işlemini yaparken aynı zamanda yavaş yavaş beğeni ve hikaye izleme işlemi yapmalısınız.

Aşağıdaki işlemleri, aşağıdaki ayarlar ile uygularsanız, spama yakalanma riskiniz olabildiğince azalacaktır.

ProxySepeti.com proxyleri’ni kullanan müşterilerimizin spama yakalanmamaları için Instafly’da önerdiğimiz ayarlar;

Yukarıdaki ayarlar ile, 24 saatte yaklaşık 700 – 750 takip yapılabilmektedir.